W sobotę 5 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Trzciela w celu zobaczenia umiejscowionego tam cmentarza żydowskiego (kirkutu), jednego z najlepiej zachowanych w województwie lubuskim.
Na miejscu w Trzcielu czekali już na nas miejscowi uczniowie, którzy podzielili się z nami swoimi wiadomościami o historii miasta oraz oprowadzili nas po najważniejszych miejscach związanych z przedwojenną kulturą żydowską w Trzcielu. Dowiedzieliśmy się m.in., że w miejscu aktualnej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej znajdowała się kiedyś żydowska synagoga. Po dotarciu na cmentarz zaczęliśmy dokładnie oglądać znajdujące się tam nagrobki (macewy).
Okazało się, że cmentarz jest zdecydowanie większy niż przypuszczaliśmy. Próbowaliśmy odczytać napisy na tablicach grobów, lecz niestety, w wielu przypadkach było to niemożliwe. Za pomocą wyszukiwarki internetowej jednak mogliśmy zrozumieć, co oznaczają tajemnicze symbole na macewach (tu nieoceniony okazał się smartfon Kamila). Zwiedzając w ciszy i skupieniu kirkut, dużo rozmawialiśmy i w ten sposób pogłębialiśmy naszą wiedzę. Zauważyliśmy również charakterystyczne dla kultury żydowskiej kamienie, które są umieszczane na tablicy nagrobka, pełniąc funkcję symbolu pamięci o zmarłych. Na końcu zapaliliśmy znicze i podekscytowani nową wiedzą wyruszyliśmy w podróż powrotną.(Karolina Buczkowska Ib)
Więcej informacji o kikrucie znajdziecie tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz