Cmentarz żydowski w Babimoście

Cmentarz żydowski w Babimoście został założony w XVIII wieku, na przedmieściach po północnej stronie miasta przy ulicy Konstytucji 3 Maja.

Cmentarz żydowski w Babimoście był otoczony murem, a nad bramą cmentarną widniał napis w języku niemieckim: "Die ihr beweint, birgt der heilige Ort. Ihr Leib wird Staub, ihr Geist lebt ewig fort" co oznacza: "Tych, których opłakujecie, kryje to święte miejsce. Ich ciało staje się prochem, ich duch żyje wiecznie".
Pierwsze informacje o Żydach w Babimoście pochodzą z 1685 roku.
21 września 1746 r. otrzymali oni przywileje, które określały ich pozycję w mieście. Synagoga istniała już od około 1700 r.
Do lat 40-tych XIX wieku liczba Żyd w Babimoście regularnie wzrastała. Od 1840 r., kiedy stolica powiatu została przeniesiona do pobliskiego Wolsztyna, liczba ludności żydowskiej spadła. W 1857 r. w Babimoście było jeszcze 300 Żydów, ale w 1871 r. już tylko 160. Na początku XX wieku w 1905 roku w Babimoście było już tylko 39 Żydów, co stanowiło 2% populacji miasta.

Gminą żydowską w Babimoście kierowało wielu znanych rabinów. Urzędowali tu między innymi Isaak Levy, Jehuda Leibusch i Joseph Laboschinsky.
W drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku, w związku ze spadkiem liczby Żydów w Babimoście, sprzedano miejscową synagogę, a pieniądze pozyskane ze sprzedaży przeznaczono na utrzymanie cmentarza. Podobno cmentarz przetrwał okres rządów nazistów w nienagannym stanie i został zniszczony dopiero w czasach PRL. W latach sześćdziesiątych usunięto nagrobki, a teren nekropolii przeznaczono pod zabudowę.

Cmentarz przetrwał w stanie nienaruszonym do lat 60-tych XX wieku. Niedługo później został zlikwidowany. Dziś na terenie dawnego cmentarza żydowskiego stoją dwa bloki mieszkalne, wybudowane pod koniec lat 60-tych.
W czerwcu 2009 r. na cmentarzu odsłonięto pomnik z napisem: "W tym miejscu był cmentarz żydowski w Babimoście”. Żydzi przez dziesięciolecia współtworzyli społeczność Babimostu. Przed wybuchem II wojny światowej ich społeczność liczyła kilkadziesiąt osób. W okresie Holocaustu niemieccy naziści dokonali zagłady ludności żydowskiej miasta.

Zdjęcie tablicy pomnika w miejscu, gdzie mieścił się cmentarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz