wtorek, 14 października 2014

Akcja "Balony Wolności"


Mówimy „Nie!” wykorzystywaniu dzieci w konfliktach dorosłych - prowadzimy warsztaty w Gimnazjum w Zbąszyniu

Na początku września członkowie „Zbąszyńskiego Balaganu” przyłączyli się do społecznej akcji Balony Wolności zorganizowanej z okazji obchodów dziesiątej rocznicy tragicznych wydarzeń w szkole Biesłanie. 1 września 2004 roku do szkoły w Biesłanie w Osetii Północnej wtargnęli zamaskowani terroryści. Po trzech dniach okupacji budynku i przetrzymywania w nim ofiar, zginęły 334 osoby, w tym 186 dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie.

Magda i Natalia w czasie prowadzenia warsztatów


Akcję „Balony Wolności” zainicjowała w naszej szkole pani Magdalena Heinke, której pomagała nasza opiekunka. Przyłączyliśmy się do projektu, tworząc trzyosobowy zespół, ponieważ celem akcji jest przeciwdziałanie przemocy i sprzeciw wobec terroru. „Balagan” reprezentowali: Magda, Natalia i Dawid. Oprócz nich w naszym liceum były jeszcze dwa podobne zespoły uczniowskie.
Celem naszych działań było przeprowadzenie warsztatów informujących o tragedii dzieci w Biesłanie dla gimnazjalistów zbąszyńskich. Chcieliśmy pobudzić naszych młodszych kolegów do refleksji, poruszyć ich wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, szczególnie na dramat dzieci, które najbardziej cierpią w konfliktach wywoływanych przez dorosłych, chcieliśmy wywołać sprzeciw wobec terroru. Nasi ambasadorzy „Balonów Wolności” przeprowadzili trzy takie lekcje w klasach gimnazjalnych wg wcześniej przygotowanego scenariusza. Wszyscy troje prowadzili wcześniej wycieczkę śladami kultury i historii Żydów w Zbąszyniu, więc mieli już doświadczenie w sztuce prezentacji. Przydały się im też umiejętności pracy w zespole, gdyż warsztaty prowadziły wszystkie trzy osoby - każda miała inną rolą, a do wystąpienia trzeba było się merytorycznie i metodycznie przygotować.




Wspólny plakat-protest przeciwko przemocy


O swoich wrażeniach prowadzący warsztaty opowiadają następująco:

Natalia Kaczmarek:
Akcja „Balony Wolności” ukazała mi funkcjonowanie dzisiejszego świata. Ludzie rozwiązują swoje problemy agresją. Wykorzystując niewinnych, chcą uzyskać korzyści dla siebie. Może związane jest to z ich wewnętrznym bólem, wynikającym z niezrozumienia czy konfliktów z władzą. Myślę, że kierują się zasadą: skoro ktoś zrobił mi coś złego, ja odpłacę się tym samym, ale z nawiązką, dla większego efektu. Relacje międzyludzkie, dążenie władz niektórych krajów do zawładnięcia społeczeństwem czy wojny doprowadzają do haniebnych poczynań ludzi. Akcje terrorystyczne są oczywiście złe, ale czy ktoś zastanowił się, dlaczego do nich dochodzi? Ludzie często robią rzeczy niezrozumiałe, ale to nie dzieje się bez przyczyny. Ale jeżeli już chcą czegoś dokonać w ten sposób, niech nie wykorzystują do tego niewinnych osób, tym bardziej dzieci. Istot, które nie rozumieją jeszcze okropieństwa tego świata i nie powinno się im zabierać tej błogiej nieświadomości. Dzieci niech pozostają dziećmi, z uśmiechem na ustach i światem bajek w wyobraźni. Pozwólmy się im nacieszyć tym, co dorośli w pewien sposób z biegiem lat tracą.


Mam nadzieję, że osoby, które wysłuchały nas podczas naszych warsztatów, chociaż coś z tego zapamiętały i zastanowiły się, do czego ten świat i ludzie dążą. Cieszę się, że wzięłam udział w tej akcji. Dała mi ona bowiem większą wiedzę na temat tego, jak konflikty dorosłych wpływają na dzieci. Te kruche istoty widzą więcej i odczuwają intensywniej. Mam więc nadzieję, że dzieci nie będą musiały już tak cierpieć i że ja jako świadoma tego problemu osoba będę zwracała uwagę na to, co się wokół mnie dzieję. Mam także nadzieję, że ludźmi nie będzie kierowała powszechna znieczulica i będę potrafili otworzyć się na pomoc innym.”

Natalia
Magdalena
Magda Stefan:
„Dowiadując się o lekcjach w Gimnazjum, sądziłam, że będzie to trudny orzech do zgryzienia. Sprawy polityczne i związana z nimi chęć ochrony najmłodszych zazwyczaj nie interesują nastolatków. Kto, mając bezpieczne, ciekawe życie, chce myśleć o zmartwieniach? Akcja „Balony wolności” moim zdaniem dotyczy właśnie tej kwestii. Chcemy zapobiec tragicznym wydarzeniom, pragniemy uczyć się na błędach innych. Wykorzystywanie dzieci w konfliktach dorosłych to okrucieństwo i nie powinno mieć miejsca. Rozpowszechnianie akcji ma na celu propagowanie idei wolności: oddanie kilkuletnim, niewinnym istotom dzieciństwa, tego prawdziwego, wypełnionego śmiechem, zabawą, beztroską. Sądzę, iż powierzone nam zadanie zakończyło się sukcesem. Gimnazjaliści wykazali się niezwykłą empatią oraz zaciekawieniem. Mam nadzieję, iż nasza współpraca jest szansą na lepszą przyszłość.”


Film wykorzystywany przez nas na warsztatach


A tak napisali o nas gimnazjaliści:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz