sobota, 17 stycznia 2015

Projekt „Zbąszyński Balagan” nagrodzony na Gali w Warszawie


W piątek 9 stycznia 2015 r. grupa uczniów „Zbąszyński Balagan” pod opieką nauczycielki Anity Rucioch-Gołek z Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu biorących udział w projekcie „Szkoła Dialogu” wyjechała na uroczystą Galę zakończenia programu w Teatrze Wielkim w Warszawie. Projekt prowadzony jest przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Celem Gali było uroczyste zwieńczenie dotychczasowych wysiłków ponad 1200 uczniów z całej Polski. Program „Szkoła Dialogu” prowadzony jest głównie w małych miejscowościach, które przed wojną były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską. Realizowany jest od 2008 r. Dotąd wzięło w nim udział ponad 200 szkół (gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) z około 130 miejscowości całego kraju. Honorowym patronem Gali „Szkoły Dialogu” był prezydent Bronisław Komorowski, zaś patronką honorową programu „Szkoła Dialogu” jest minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Podczas czterech warsztatów prowadzonych w szkole, przy wsparciu trenerów Forum, przygotowaliśmy m.in. dwukrotnie wycieczkę po miejscach związanych z żydowską historią. Przeprowadziliśmy wywiady ze starszymi mieszkańcami i regionalistami, poszukiwaliśmy informacji w bibliotekach, w naszym muzeum i w archiwach cyfrowych po to, by odtworzyć obraz życia żydowskiego w przedwojennym Zbąszyniu. Pomagali nam m.in. Zbąszyńskie Centrum Kultury, Gmina Zbąszyń i Fundacja TRES.

Nasza grupa wyruszyła do stolicy ze Zbąszynia bardzo wcześnie rano. Po dotarciu na miejsce był czas na krótkie zwiedzenie Teatru - Opery Narodowej. Nie ukrywamy, że miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie. Po zajęciu miejsc na widowni z niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie się Gali. Punktualnie o 12.00 na scenę wyszedł Robert Koszucki, aktor i konferansjer, i serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych. Następnie głos zabrał Waldemar Dąbrowski - Dyrektor Teatru Wielkiego. Szczerze pogratulował on uczniom i opiekunom wspaniałych pomysłów oraz wielkiego zaangażowania w projekt. Wysłuchaliśmy także przemowy Marszałka Senatu RP Pana Bogdana Borusewicza, który zwrócił szczególną uwagę na to, jak ważne jest odtwarzanie historii w dzisiejszych czasach, ponieważ tworzy „zro zumienie dla innych kultur, religii, buduje tolerancję”.


Galę zaszczycili swoją obecnością m.in. Profesor Małgorzata Fuszary, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, czy też Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP a zarazem przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu, z którego rąk otrzymaliśmy gratulacje.

Kolejnym etapem Gali było przedstawienie osiągnięć tegorocznych uczestników Szkoły Dialogu. W programie udział wzięło 41 szkół z całej Polski. Wiele z nich ma na swoim koncie naprawdę ważne osiągnięcia. Dlatego tak bardzo doceniamy sukces naszego zbąszyńskiego liceum. Wszystkim szkołom zostały wręczone tytuły „Szkoły Dialogu”. Od tego momentu emocje sięgnęły zenitu, gdyż prowadzący zaczęli ogłaszać piętnastkę najlepszych. Ku naszej ogromnej radości znalazło się dla Zbąszynia miejsce w finale! Byliśmy szalenie ciekawi, kto stanie na podium. Po wyróżnieniach otrzymaliśmy w kategorii nagrody głównej ex aequo drugie miejsce wraz z Zespołem Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku! To było naprawdę wspaniałe wyróżnienie. Dodatkowo w prezencie otrzymaliśmy z kancelarii Prezesa Rady Ministrów dla szkoły zestaw komputerowy ze specjalnym listem gratulacyjnym od pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Nieco już zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi opuściliśmy Galę i wróciliśmy do Zbąszynia z poczuciem dobrze wykonanej pracy. W ramach nagrody czekało nas jeszcze zwiedzanie nowoczesnego, multimedialnego muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wizyta w muzeum Polin

(tekst: Karolina Buczkowska, oprac. arg)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz